Barion Pixel

Prokrastinácia pri písaní (5/5)

Mýtus 5:
Dopísaná kniha = porazená prokrastinácia

Prokrastinácia po dopísaní knihy: Čo ak sa vráti?

Článok v skratke 📝

  • Dokončenie knihy neznamená automaticky koniec prokrastinácie
  • Po úspechu sa môžu objaviť nové formy prokrastinácie kvôli zvýšeným očakávaniam
    Prokrastinácia je súčasťou tvorivého procesu, nie prekážkou, ktorú treba navždy poraziť
  • Kľúčom je naučiť sa s prokrastináciou pracovať a prijať ju ako prirodzenú súčasť písania

Tento článok je posledný z 5-dielnej série o prokrastinácii pri písaní. Zvyšok série nájdete tu.

Spisovateľka pri počítači zamyslene hľadí na obrazovku, ilustrujúc moment váhania po dopísaní knihy. Symbolizuje návrat prokrastinácie po úspechu.

Keď som prvýkrát začínala s písaním, prechádzala som veľkým strachom z písania. Bolo to kvôli diplomovke. Odborné výrazy ani po piatich rokoch štúdia neboli mojou silnou stránkou a tak zakaždým, keď som si ku nej sadla, stiahlo mi brucho od stresu. Ten stres so mnou ostal napriek tomu, že moja diplomovka bola veľký úspech. Spravila som veľa práce, aby som tento strach prekonala. Podarilo sa mi to. Moja prvá knižka sa ujala a vyšla.

„Ako dobre!“ vravela som si, „Už nikdy nebudem mať problém!“ (počujete ten zlovestný smiech v pozadí? hahaha…😈)

OBSAH

Vydala som knihu, chodila na besedy, písala ďalšiu, žila svoj „sen“. Prečo tie úvodzovky? Lebo som ledva stála na nohách. Nemala som čas ani zistiť, ako sa vlastne mám. Povinnú karanténu som uvítala s nadšením. Nevedela som, ako by som zvládla ďalší mesiac takého tempa.

No napriek už vytvorenej funkčnej písacej rutine, napriek rozbehnutému biznisu so super fanúšikmi, prokrastinácia ako stará kamoška prišla späť, pevne ma objala a odmietala pustiť. 

Prečo úspešní ľudia prokrastinujú

Ruku na srdce – kto si už niekedy povedal skutoční spisovatelia vedia písať kedykoľvek, akokoľvek. Nikdy nemajú problém s písaním. Alebo prokrastinovať je trápne, pravý profesionál to nikdy nerobí. Tí úspešní si vedia dokonale zadeliť čas, nikdy sa im nestáva, že by si zapli sociálne siete a stratili sa v nich… a hlavne, sú usilovní, pracovití, disciplinovaní a nie leniví…

Keď predsa dosiahli niečo, o čom my len snívame, tak musia mať nejakú výnimočnú vlastnosť…

Prečo sa prokrastinácia vracia aj po úspechu?

Viete čo sa stane, keď úspešne vydáte knihu? Ocitnete sa na začiatku. Na začiatku ďalšieho príbehu, na začiatku marketingového kola, na začiatku snahy predať svoj milovaný príbeh… A ku tomu všetkému už bolestne viete o všetkých chybách, ktoré ste spravili prvýkrát a snažíte sa im vyvarovať.

Vaše vlastné myšlienky na vás tlačia z každej strany, do toho chodíte medzi ľudí a hovoríte im o tom, aká je vaša kniha krásna…

Hovorí sa tomu spisovateľský blok

Je dôvod, prečo sa hovorí „spisovateľský blok“ a nie „lekársky blok“. Alebo „stavbársky blok“, či „záhradnícky blok“. Písanie je nesmierne náročné, nie kvôli fyzickým veciam, ale tým, ktoré nevidno. Mentálnym veciam. Duševným veciam. Medzi nebom a zemou veciam. Keď problém nevidno, pracuje sa s ním omnoho ťažšie. Sú ľudia, ktorí vám neuveria, že existuje. Zistiť, čo to presne je vie byť náročné. Opísať to niekomu je výzva sama o sebe. Nech je vám aspoň útechou, že v tom nie ste sami. A že medzi prokrastinátormi sú riadne veľké mená!

Aká je pravda?

Prokrastinácia je prirodzená

To, že spisovateľské bloky nevidno, neznamená, že sú vymyslené. Špeciálne, ak ste citlivá umelecká duša, ktorá prirodzene vníma všetko naokolo ostrejšie ako bežní ľudia. 

Prokrastinácia nás chráni od toho, aby sme sa príliš stratili.

Spisovatelia sú ľudia

Keď niekto dosiahne úspech, ktorý sa nám zdá „nedosiahnuteľný“, máme tendenciu idealizovať si ho. Fakt, že spisovateľ tiež nakupuje v potravinách, tiež večer preferuje zapnúť netflix namiesto neustáleho písania, že tiež niekedy ťažko hľadá nápady… To obvykle zistíte až vtedy, kedy sa tým spisovateľom stanete a až tak veľmi sa na vás nič nezmení.

Možno niekomu rozbijem bublinu, ale spisovatelia sú obyčajní ľudia. Nemajú špeciálnu vlastnosť. Nemajú v pivnici unesenú múzu, ktorá im dodáva inšpiráciu, nie sú napojení v špeciálne VIP zóne, kde vidia svet spôsobom, ktorí je ostatným neviditeľní…

Čo spisovatelia,ktorým vyšli knihy majú, je len jedna vec. To o čom v hlave snívali skúsili naozaj. Dovolili tým čudným zvláštnym nápadom vyjsť na povrch a zapísali ich na papier. A viete čo? Absolútna väčšina toho, čo napísali bolo strašne zlé.

Naše predstavy nás držia späť

Keď som napísala prvú knihu, mala som predstavu, že všetko ďalšie, čo napíšem musí byť lepšie. Zasekávala som sa na každom nedokonalom odseku, „zlyhávala som“ vždy, keď som nevedela ako ďalej… A keď som niečo napísala, hlavou mi šlo, je to dosť dobré? Dosť originálne? Bude sa to páčiť? čo keď sklamem čitateľov?

Strach a frustrácia pri tých myšlienkach boli také silné, že som písanie odkladala a odkladala. 

Čo s tým?

Ako pracovať s prokrastináciou po dopísaní knihy

Ke’d napíšete knihu a tá sa úspešne vydá, vojdete do nového sveta. Ten má prirodzene svoje vlastné úskalia. 

To však neznamená, že bude písanie musí byť ťažšie.

Čo si potrebujete pamätať je to, že ste len človek. Možno vám po vydaní knižky nikto nepodal do ruky čarovný prútik na ďalšie príbehy. Možno ste neobjavili žiadnu zázračnú rastlinu inšpirácie. No zistili ste veľmi dôležitú vec. 

Na napísanie knihy, nepotrebujete nič výnimočné.

Stačíte vy presne takí, akí ste. Ak si dovolíte počúvať seba, ak si dovolíte žiť tak, ako vy vovnútri cítite, že potrebujete, vaše príbehy si vás nájdu. A každý deň, kúsok po kúsku, nedokonalými krokmi dopredu, ich aj napíšete.

Prokrastinácia je súčasť procesu velikánov

Ak ste čítali Príbeh služobníčky (alebo videli film), tak jej tvorkyňa Margaret Attwood má taký problém s prokrastináciou, že sa k písaniu vždy dostane až poobede. Celé doobedu stresuje. Victor Hugo zase v časoch, keď ho pokúšala prokrastinácia povedal svojmu sluhovi, aby ho vyzliekol donaha a nemohol sa pohnúť z miestnosti bez toho, aby niečo napísal (Keď bola zima, mal povolenú deku). A čo taký Leonardo da Vinci? Viete, že väčšina jeho diel je nedokončená práve kvôli prokrastinácii?

Záver série o prokrastinácii

Ako vidíte, prokrastinácia sprevádza ľudí dlhú dobu. Nie je jednoduché ju poraziť. No so správnym prístupom sa môžeme naučiť s ňou vychádzať. A napriek tomu, že nám z času na čas pripomenie naše strachy, tak nám nemusí zničiť náš sen o písaní. Možno nás len pri ceste za naším snom naučí aj niečo o našich nočných morách.

Aké techniky pomáhajú vám s prokrastináciou? Podeľte sa o svoje skúsenosti v komentároch.

Lepšie raz vidieť ako trikrát počuť! Kliknite sem a ja vám pošlem prvú kapitolu zadarmo. A pribalím aj pozdrav od múzy ;)