
Prokrastinácia pri písaní (3/5)
Mýtus 3:
Prokrastinácia je znamenie
O znameniach a poverách
Článok v skratke: 📝
- Prekážky pri písaní nie sú znamením z vesmíru
Za „znameniami“ sa často skrýva apofénia – hľadanie súvislostí - Prokrastinácia je copingová stratégia našej mysle
- Riešenie: automatické písanie ako nástroj na komunikáciu s podvedomím
Tento článok je tretí z 5-dielnej série o prokrastinácii pri písaní. Celú sériu nájdete tu.

„Všade kam sa pozriem, vidím obrázky mora. Musí to znamenať, že mám ísť na dovolenku.“ „Stále stretávam mužov s ryšavými vlasmi. Je to znamenie, že moja pravá láska je ryšavá?“ „Vždy keď si sadnem, že idem písať, niečo ma vyruší. Nie je to znamenie, že nemám písať?“
OBSAH
Znamenia okolo nás
Stávalo sa mi celé roky, že keď som si už konečne sadla a otvorila dokument na počítači s mojou rozpísanou knihou, niečo ma vyrušilo. Či už to bol telefonát, kocúr, ktorý sa práve vtedy potreboval hrať, alebo mi bolo treba na WC… Miestami som mala pocit, že mi vesmír dáva znamenie – nemáš písať.
Prečo vidíme znamenia?
Súvislosti sú dôležité
Vidieť súvislosť medzi náhodnými javmi má v psychológii svoje meno. Volá sa apofénia. Pozor nejedná sa o chorobu – vidieť v živote súvislosti je dôležitý mechanizmus, ktorý nám pomáha rýchlo vyhodnocovať situácie (ako napríklad, keď prídete domov z práce a nájdete vašu drahú polovičku v posteli. Hneď viete, že je pravdepodobne chorý/á).
Nedokonalé mechanizmy = prokrastinácia pri písaní
No tento mechanizmus apofénie nie je neomylný. Pokiaľ nás tieto „znamenia“ držia od približovania sa k vášmu vysnívanému životu, pravdepodobne nepôjde o znamenie z vesmíru. Omnoho pravdepodobnejšie je to znamenie z vašej mysle. Dáva nám vedieť, že písanie považuje za ohrozujúce. Čo môže ohrozovať také písanie, pýtate sa?
No napríklad: spôsob života, na ktorý ste zvyknutí, či presvedčenia, ktoré o sebe niekde hlboko máte.
Aj prokrastinácia má svoj význam
Prokrastinácia patrí medzi (nie úplne účinné) copingové stratégie. Copingové stratégie sú spôsoby, ako s vyrovnávame s nepríjemnými, stresovými, či traumatickými situáciami v živote. Niektoré sú veľmi účinné (vyplakať sa, keď sme smutní), iné menej (zapáliť si cigaretu, keď sme v strese). Tie menej účinné zvyknú mať nepríjemné vedľajšie účinky. Fajčenie sa odrazí na zdraví, a prokrastinácia? Tá zase na nedokončených budúcich bestselleroch, ktoré mohli niekomu zmeniť život.
Prečo je tak ťažké prestať prokrastinovať
Naša myseľ nevie uvažovať dlhodobo. Aspoň nie, keď je v akútnom strese. Vtedy sa pokúša nájsť najrýchlejšie riešenie, ako ten stres vyriešiť. Odložiť ho na neurčito… je z krátkodobého uhlu pohľadu dobrý nápad. Pri prokrastinácii sa naša myseľ snaží vyhnúť niečomu, čo z nejakého dôvodu považuje za nebezpečné.
Čo s tým?
Nenechajte sa oklamať
Pfff znamenia. Osloboďte svojho vnútorného rebela a dovoľte mu ich spochybniť. Fakt je to vesmír? Nie je to náhodou len naše ustráchané podvedomie? To totiž dokáže ťahať za nitky a vytvoriť situácie, ktoré mu dajú za pravdu (ahoj, príliš malý mechúr…). Ako sa s tým podvedomím porozprávať? Jedna z techník sa volá automatické písanie.
Čo je to automatické písanie
Vezmite si papier, alebo zápisník, nastavte si minútku napríklad na 15 minút, alebo polhodinu a začnite písať. Dôležité je neprestávať písať. Ak neviete, čo písať, píšte neviem čo písať, neviem, čo písať… postupne sa myseľ uvoľní a myšlienky z vás začnú vypadávať. Nechajte ich plynúť bez odsúdenia a napíšte si otázku – prečo neviem pokračovať v písaní? Vaše podvedomie vám často odpovie priamo na papier. Ak je to niečo, čo ste niekde vovnútri dávno vedeli, je to normálne. Často to tak je. Len tomu nevieme dať meno.
Záver
Možno vám vesmír často dáva znamenia, možno vás občas zaskočí „zhoda náhod“. Je síce fajn ich vnímať, ale nedajte sa zmiasť vlastnou mysľou – je prefíkaná ako líška.
Chcete sa dozvedieť, čo robí prokrastinácia s kreativitou? Prečítajte si ďalší článok zo série.
Aké techniky pomáhajú vám s prokrastináciou? Podeľte sa o svoje skúsenosti v komentároch.